Astrid Lindgren inspiruje do dzisiaj

Data publikacji: 27/12/2021

Astrid Lindgren jest jedną z najbardziej znanych szwedzkich pisarek. Jej książki przetłumaczone na ponad 70 języków do dziś trafiają do dzieci na całym świecie i inspirują kolejnych twórców. Pracowała w Räbén & Sjörgen na stanowisku redaktora książek dla dzieci przez 25 lat. Była również autorką sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych. Działała jako aktywistka społeczna, a jej teksty odzwierciedlały jej podejście do życia. Przede wszystkim sprzeciwiała się stosowaniu kar cielesnych wobec dzieci, apelowała, aby relacje w rodzinie opierać na wzajemnym szacunku rodziców i dzieci.

Twórczość

W zbiorach Biblioteki Publicznej Gminy Nadarzyn znajdują się książki Astrid Lindgren (Dzieci z Bullerbyn, Pippi Pończoszanka, Detektyw Blomkvist i wiele innych), audiobooki w wykonaniach Edyty Jungowskiej i Ireny Kwiatkowskiej, ekranizacje, a także książki biograficzne o Astrid i utwory innych autorów inspirowane twórczością pisarski.Wystawa

Do końca stycznia 2022 można oglądać wystawę „Żadnej przemocy” Wydawnictwa Zakamarki, opartą o tekst przemówienia oraz poruszający wiersz autorki.