„Balladyna”, Edyta Jungowska, motocykle i maliny!

Data publikacji: 08/09/2020

5 września 2020 r. Biblioteka Publiczna Gminy Nadarzyn wraz z Gminą Nadarzyn, Nadarzyńskim Ośrodkiem Kultury, Nadarzyńskim Szczepem Wataha im. Żołnierzy Wyklętych oraz Klubem Motocykli Ciężkich i Dawnych „Nornica” zorganizowała obchody Narodowego Czytania, które patronatem objęła Para Prezydencka. Tym razem czytana była „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

W sobotnie popołudnie nadarzyński park przy Placu Poniatowskiego zgromadził nie tylko mieszkańców Nadarzyna i okolic ale również zabytkowe motocykle. Ale to nie wszystko – gościem specjalnym wydarzenia była Edyta Jungowska. Okazją do spotkania była kolejna edycja Narodowego Czytania, które poprowadziła Liliana Fabisińska. Przybyła ona z wielkim hukiem, jako pasażerka trójkołowego Harleya. W pierwszej części spotkania Edyta Jungowska opowiadała o swoich aktorskich doświadczeniach, gdy grała tytułową Balladynę u Hanuszkiewicza. Jego adaptacje znane były z tego, że brały w nich udział również motocykle: od japońskich motorynek po ciężkie krążowniki. Nawiązaniem do tych wydarzeń była obecność motocyklistów z „Nornicy”, wraz ze swoimi imponującymi maszynami.
W dalszej części spotkania rozpoczęliśmy czytanie, a ponieważ „Balladyna” to dramat, czytaliśmy z podziałem na role. Tytułową bohaterką była Edyta Jungowska a oprócz niej z tekstem Słowackiego zmierzył się Wójt Gminy Nadarzyn p. Dariusz Zwoliński oraz dyrektorzy, pracownicy i wolontariusze miejscowych instytucji, szkół, Biblioteki i Ośrodka Kultury. Swoje role otrzymali również przedstawiciele harcerzy i motocyklistów. Ale samo czytanie to nie wszystko. W nawiązaniu do historii przedstawionej przez Słowackiego, gości i publiczność częstowaliśmy słodkimi malinkami – żelkami. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa opowiadająca o Słowackim i “Balladynie”. Przygotowaliśmy również pamiątkowe przypinki i stemplowaliśmy książki okolicznościową pieczęcią. Bawiliśmy się znakomicie. A kolejne Narodowe Czytanie już za rok.

Foto. Maria Kołecka.
Spotkanie z Edytą Jungowską dofinansowane było przez Instytut Książki w Krakowie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki (DKK).