Dzień Książki i Praw Autorskich

Data publikacji: 23/04/2022

W rocznicę urodzin baśniopisarza Hansa Christiana Andersena (2 kwietnia) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, a 23 kwietnia Dzień Książki i Praw Autorskich. Andersen pewnie byłby zaskoczony tym, jak zmieniły się książki dla dzieci od czasów jego dzieciństwa.

Książki mają warstwy

Najprostszy przykład to książki dla młodszych czytelników, w których powycinane zostały otwory, a w trakcie przeglądania kolejnych stron odkrywane są przed czytelnikiem (lub wręcz przeciwnie) kolejne elementy. Wystarczy obejrzeć książki ilustrowane przez Brittę Teckentrup „Drzewo”, „Pszczoła” i „Księżyc”, żeby zobaczyć ten efekt.
Czasem do odkrywania treści będzie potrzebna latarka (nawet w dzień!) albo okulary 3D. Dzięki takim gadżetom powstaje iluzja prześwietlenia jaja dinozaura albo trójwymiarowy model szkieletu. Poza świetną zabawą to może być zachęta do poszerzania wiedzy.

Książki i Komiksy paragrafowe

A gdybyśmy tak mogli decydować o przygodach bohaterów książek jak w grach? Możemy! Pozwalają na to książki i komiksy paragrafowe. Treść ułożona jest w taki sposób, że czytelnik dokonuje wyboru przechodząc na wybraną stronę. Może też wybrać, który bohater będzie narratorem tej opowieści. Istnieją tego typu książki zarówno dla młodszych jak i starszych czytelników. Polecamy Wam przygody Chruptaka, co szukał szczęścia, Tappiego (przyjaznego olbrzyma), Cthulhu, Sherlocka Holmes’a albo przeniesienie się do świata Minecrafte’a. A dla najmłodszych dzieci świetny będzie „Skarb straszliwego Zet”, w którym wystarczy wybrać obrazek na marginesie, żeby pokierować akcją.

Współpraca z aplikacją

Książki i elektronika mogą świetnie współpracować, zamiast być konkurencją. W serii książek o Neli Małej Reporterce znajdziemy QR-kody, które po zeskanowaniu odsyłają nas do nagrań video. Pozwalają zobaczyć i usłyszeć miejsca, o których przeczytaliśmy w książce. W serii o Krainie Koe aplikacja pozwala na zwiedzanie Central Parku i śledzenie miejsca wydarzeń.
Aplikacja może czytać za nas albo robić nastrojowe tło. Do książki „Symfonia zwierząt” Dana Browna nagrania wykonała Zagreb Festival Orchestra, a darmowa aplikacja pozwala odtwarzać muzykę podczas czytania wierszy i oglądania ilustracji. W podobny sposób działa aplikacja „Ciocia Ada Czyta” – po zeskanowaniu strony książki z Wydawnictwa Adamada zostanie odtworzone nagranie treści książki. W książkach do nauki czytania Wydawnictwa Usborne aplikacja podpowiada prawidłową wymowę w języku angielskim.

Istnieje więcej niestandardowych pomysłów na książki. Dla tych, którzy już czytają będą miłym dodatkiem. Dla nieprzekonanych – mogą być drzwiami do świata książek.