4 września 2021 r. Biblioteka Publiczna Gminy Nadarzyn, wraz instytucjami partnerskimi, zorganizowała obchody Narodowego Czytania, które patronatem objęła Para Prezydencka. Tym razem czytana była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
W sobotnie słoneczne popołudnie w nadarzyńskim parku przy placu Poniatowskiego było głośno i wesoło. Okazją do spotkania była kolejna edycja Narodowego Czytania, które tradycyjnie poprowadziła Liliana Fabisińska. W pierwszej części spotkania zaproszeni goście zmierzyli się z tekstem Gabrieli Zapolskiej. Nie było łatwo, ponieważ czytaliśmy z podziałem na role. Tytułową bohaterką była Danuta Woźniak z NOK-Teatr, a oprócz niej czytali: Dariusz Zwoliński – Wójt Gminy Nadarzyn, Agnieszka Kuźmińska – Członek Zarządu Powiatu Pruszkowskiego, Leszek Skrzypczak i Magdalena Drzewucka – dyrektor i wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Nadarzynie, Małgorzata Zimny-Sałagan – wicedyrektor Gminnego Ośrodka Sportu w Nadarzynie, Jaśmina Różańska – studentka Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz Agata Sierputowska reprezentująca Ognisko „Tęcza” przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nadarzynie.
Bibliotekę reprezentowała nasza wolontariuszka Amelia Kwaśniewska, a od strony organizacyjnej i reżyserskiej wspierała nas Kamila Michalska – dyrektorka Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury.
Samo czytanie to nie wszystko. Równolegle do czytania zorganizowaliśmy dla najmłodszych warsztaty z Niką Jaworowską-Duchlińską – autorką książki „Z duchem (do) teatru”, która wprowadziła dzieci w tajniki sztuki teatralnej.
Naszym gościem była również Wanda Kułakowska-Grudzień – rekonstruktorka oraz pasjonatka strojów historycznych z grupy rekonstrukcyjnej Panie Warszawskie, która ubrana w suknię z czasów Zapolskiej opowiedziała o strojach i modzie przełomu wieków.
Gości wydarzenia częstowaliśmy cukierkami oraz rozdawaliśmy pamiątkowe egzemplarze „Moralności pani Dulskiej”. Przygotowaliśmy również przypinki i stemplowaliśmy książki okolicznościową pieczęcią. Na koniec wspólnie zbudowaliśmy kamienicę Dulskich z… papierowych kartonów! Ponieważ pudeł była imponująca ilość, replika budynku prezentowała się zacnie. Uczestnicy pomalowali fasadę, dorysowali okna, a nawet takie detale jak kwiaty, firanki i koty dachowce.
Czytaniu towarzyszyła przygotowana przez nas wystawa “Kamienica przełomu wieków”. Na planszach można przeczytać jak wyglądało życie mieszczan na początku XX wieku, a także dowiedzieć się więcej o zmianach społecznych i rewolucji przemysłowej. Wystawę będzie można obejrzeć w październiku w holu naszej biblioteki.
Przy organizacji wydarzenia aktywnie wspierali nas harcerze z Nadarzyńskiego Szczepu ZHP im. Żołnierzy Wyklętych „Wataha” pod przewodnictwem ks. hm. Jarosława Kuśmierczyka. Dziękujemy ks. Jarosławowi także za pomoc w przygotowaniu planszy wystawy opowiadającej o początkach harcerstwa.
Bawiliśmy się znakomicie. Już dziś liczymy na Waszą obecność na kolejnym Narodowym Czytaniu. A to już za rok!
Spotkanie z Niką Jaworowską-Duchlińską sfinansowane zostało przez Instytut Książki w Krakowie w ramach programu Dyskusyjny Klub Książki (DKK).
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.