Wystawa „Chłopi”

15 kwietnia 2024 - 31 maja 2024

Czy pamiętacie, że Reymont za „Chłopów” otrzymał Nagrodę Nobla? Na pewno słyszeliście również o sukcesie nowej, animowanej ekranizacji tej wyjątkowej powieści.

Mamy dla was coś wyjątkowego – niesamowitą, barwną, przemawiającą do wyobraźni wystawę „Chłopi w Archiwum”. Na wielkich planszach kadry z animowanych „Chłopów” zestawiono z dokumentami, księgami, zdjęciami, gazetami, wycinankami, pocztówkami. Opowiadają one o tamtej epoce i jej bohaterach. O życiu chłopów i ich folklorze, o zmianach społecznych czy zwyczajach. Nie bez powodu „Chłopi” określani są mianem przewodnika po polskiej duszy i tradycjach. Na wystawie przypominają o tym zdjęcia, dokumenty, ludowe wycinanki oraz filmowe obrazy z nowej ekranizacji słynnej powieści.

Wystawa została opracowana i udostępniona przez Archiwum Państwowe w Warszawie przy współpracy ze studiem filmowym Breakthru Films. Ekspozycja dostępna będzie do końca maja w holu Oddziału dla Dzieci (wejście od strony ronda). Zapraszamy!

Start:
15 kwietnia 2024