Świadectwo z czasów wojny – spotkanie z dr Grażyną Pawlak

Data publikacji: 17/10/2022

„Postanowiłam być kronikarką niszczonego przez barbarzyńskie hordy miasta i muszę zbierać dokumenty, gdzie się da” – to fragment zapisków z czasów wojny Aurelii Wyleżyńskiej, pisarki i publicystki. Notatki autorki pozostawały zapomniane przez długie lata, dopiero niedawno dr Grażyna Pawlak z Instytutu Badań Literackich Państwowej Akademii Nauk oraz dr Marcin Urynowicz z Instytutu Pamięci Narodowej podjęli się zebrania, przepisania oraz opracowania kronik.

Zapiski, które Aurelia Wyleżyńska prowadziła w czasie wojny ukazują codzienne życie w okupowanej Warszawie. Notatki były sporządzane na gorąco i oddają niepewność jutra oraz grozę wojny. Stanowią portret psychologiczny polskiego społeczeństwa pod niemiecka okupacją.

Zajęcia w ramach Klubu Czytelnika dotykają różnych tematów, zapraszamy tez różnych gości. Doktor Grażyna Pawlak przyjęła nasze zaproszenie na spotkanie 6 października 2022. Dziękujemy za tę możliwość poznania postaci Aurelii Wyleżyńskiej, za nakreślenie historycznego i społecznego tła dla biografii autorki oraz za otwartość na nasze pytania.